V období vánočních večírků, rodinných sešlostí a novoročních oslav řeší spousta lidí nepříjemné dilema: „drahé taxi“, nebo „řídit pod vlivem“? Zkušenosti klientů Allianz, ale i nejnovější data Světové zdravotnické organizace (WHO), ukazují, že i drahé taxi se v těchto případech může vyplatit. V České republice je podle WHO alkohol zodpovědný za každou čtvrtou oběť autonehod – stejně jako třeba v Zimbabwe!
Z čísel analýzy, kterou podle dat WHO udělalo Allianz centrum pro technologie v Ismaningu u Mnichova, je zřejmé, že nulová tolerance alkoholu za volantem v Česku některé řidiče příliš netrápí. Ti přitom možná ani netuší, že kromě hazardu se zdravím svým i zdravím okolí riskují v případě nehody i krácení či přímo zamítnutí pojistného plnění ze svého autopojištění.
„Pokud například poškozenému, kterého pod vlivem alkoholu naboural náš klient, v rámci povinného ručení uhradíme škodu, můžeme ji po klientovi následně vymáhat – a také ji vymáháme,“ uvádí Michaela Sitárová, vedoucí týmu regresů v Allianz pojišťovně. „Za loňský rok evidujeme 158 takových případů, letos do konce listopadu jsme zatím v této oblasti provedli 136 regresů.“
Z dat WHO vyplývá, že celosvětově za každou 10. smrt na silnici může alkohol. Česká republika se ve světovém srovnání umístila na 13. nejhorším místě spolu se Zimbabwe, o jedno místo lépe je na tom El Salvador, o jedno hůře pak Mexiko. Ve srovnání s Evropou se Česká republika umístila na 8. nejhorší příčce, nejhůře dopadlo Bělorusko, Lotyšsko a Rusko, kde má alkohol na svědomí zhruba každou druhou oběť autonehod.
Zdroj: tisková zpráva Allianz pojišťovny